Gmina Janów

Turystyczna Gmina Janów

Zaledwie 20 km na wschód od Częstochowy znajduje się malownicza gmina Janów. Tutaj błyszczy perełka Jury Krakowsko-Częstochowskiej i jedna z najciekawszych miejscowości w Polsce – Złoty Potok. Gmina Janów jest niezwykle atrakcyjna turystycznie. Jest w niej wszystko co zapewnia wspaniały wypoczynek i potrafi zaciekawić turystę.


Wyjątkowa natura czterech rezerwatów przyrody przeplata się z ciekawą historią. Tę krainę malarzy i poetów obrały sobie już dawno za siedzibę magnackie rody: Potockich, Koniecpolskich, Krasińskich i Raczyńskich. Tutaj zobaczycie Dworek Zygmunta Krasińskiego i Pałac Raczyńskich oraz ruiny Ostrężnickiego Zamku.

W złotopotockich lasach zagościły fantazyjne, skalne ostańce, a wśród nich Brama Twardowskiego i Diabelskie Mosty. Jest tutaj także podziemny system jaskiń z Jaskinią Ostrężnicką, Grotą Niedźwiedzia i Jaskinią na Dupce.

W złotopotockiej krainie biją źródła: Zdarzeń, Zygmunta i Elżbiety oraz Spełnionych Marzeń, dające początek rzece Wiercicy, na której powstały malowniczo położone stawy: Zygmunt, Sen Nocy Letniej, Amerykan, Guców i Irydion.

W otym Potoku skosztujecie wyjątkowego pstrąga z najstarszej europejskiej hodowli, dawnej Pstrągarni Raczyńskich. Jest tutaj także Pustynia Siedlecka, którą miliony lat temu utworzył lodowiec, zbierając piach z dna jurajskiego morza.

 

Gmina Janów zaprasza także na ciekawe imprezy plenerowe na złotopotockich błoniach, w pałacowym parku Raczyńskich oraz na innych malowniczych terenach. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się Święto Pstrąga organizowane zawsze w pierwszy weekend sierpnia. Pokazy kulinarne prowadzą zawsze najlepsi, polscy kucharze. Wydarzeniom towarzyszy dobra muzyka: od biesiadnej i aktorskiej po jazz tradycyjny i arie operetkowe.

Odbyło się tutaj także kilkanaście edycji Jurajskiego Lata Filmowego z udziałem najbardziej znanych polskich aktorów oraz takie imprezy kulturalno-rozrywkowe jak: Święto Szlaku Orlich Gniazd, Jurajskie Jesienie Poetyckie oraz majówki, dożynki czy pikniki rodzinne. Na terenie gminy odbywa się także wiele imprez sportowych m.in.: Balonowe Mistrzostwa Polski, Ogólnopolskie Maratony Rowerowe, Zawody Nordic Walking, Jurajski Turniej Szóstek Piłkarskich, Jurajskie Marsze na Orientację, Zawody Wędkarskie, Biegi Przełajowe.

Różnorodność atrakcji, dobrze rozwinięta baza turystyczna oraz liczne szlaki piesze, konne, rowerowe czy nawet literackie, czynią gminę Janów bardzo przyjazną dla turystów. W sumie oferujemy turyście 29 szlaków, które mają połączenia ze szlakami w gminach ościennych w ramach projektu współpracy – łączenia szlaków.

Czynne są dwa Schroniska Młodzieżowe w Siedlcu i Złotym Potoku. W Złotym Potoku znajduje się także prowadzone przez Gminę – Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego i gminna Spółdzielnia Socjalna „Złota Jura”. Gminna Biblioteka Publiczna w Janowie posiada dwie filie; w Żurawiu i Lgoczance. W Janowie mieści się siedziba Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Publicznego Ośrodka Zdrowia i Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Potrawą regionalną jest tutaj pstrąg złotopotocki, który w 2006 r. został wpisany na krajową Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a następnie otrzymał certyfikat Częstochowskiej Organizacji Turystycznej.

Lokalne tradycje kultywują: Zespół Folklorystyczny „Janowianie”, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Kołacz” im. Stanisława Czesnego, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Bractwo Rycerskie Drużyna Żelaznego Wilka. Przy Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku działa profesjonalny Chór im. Zygmunta Krasińskiego.

Od kilkunastu lat współpracujemy z Gminami Janów w Polsce w ramach porozumienia 4xJanów.

Jurajska Gmina Janów, nasycona historią, wspaniałą przyrodą i przyjaznymi mieszkańcami jest doskonałym miejscem do zamieszkania i wypoczynku.