Gmina Olsztyn

Jurajska Gmina Olsztyn zaprasza

Zapraszamy do pełnej niespodzianek jurajskiej gminy Olsztyn: krainy białych skał, zielonych wzgórz, tajemniczych jaskiń, widokowych dróżek, wyjątkowych zabytków, sosen, skamielin… Niepowtarzalny krajobraz dopełniają, owiane legendami, ruiny średniowiecznej twierdzy wtopione w wapienne wzgórze.

Położenie

Obszar turystycznej Gminy Olsztyn zajmuje typowo jurajskie tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, stanowiące północną część województwa śląskiego i południową powiatu częstochowskiego. Granica gminy leży w pobliżu trasy DK1, niespełna 12 km od centrum Częstochowy i Jasnej Góry.

Warownia olsztyńska

Niewątpliwie największą atrakcją gminy są ruiny średniowiecznej warowni usytuowane na wyniosłym wzgórzu skalnym. Pierwsze wzmianki o budowli pochodzą z 1306 r. Zamek rozbudowano w latach 1349-59 z inicjatywy Kazimierza Wielkiego.
W czasach świetności olsztyńska warownia posiadała zamek górny i dolny oraz dwa podzamcza. Ze znaczącej twierdzy pozostały dwie wieże oraz fragmenty baszt i murów obronnych.

Zabytkowe świątynie

Nieopodal zamkowego wzgórza w Olsztynie znajduje się parafialny kościół pw. św. Jana Chrzciciela zbudowany w latach 1722-26 z fundacji Jerzego Lubomirskiego. W krypcie kościoła spoczywa zmumifikowane ciało żołnierza konfederacji barskiej. Kościół w znacznej części zbudowano
z rozebranych murów zamkowych. Koniecznie trzeba zobaczyć modrzewiowy kościółek pw. św. Idziego w Zrębicach. Osiemnastowieczna świątynia jest jedną z najciekawszych obiektów Szlaku Architektury Drewnianej.

Olsztyńska szopka i anioły

Kolejnym

zabytkowym skarbem Olsztyna jest, stojąca tuż przy rynku, ponad stuletnia chałupa wiejska, która z daleka przyciąga wzrok kolorowymi zdobieniami. Lokalny artysta rzeźbiarz Jan Wewiór wykorzystał jej scenerię do utworzenia jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych Jury – „Ruchomej Szopki Olsztyńskiej”. W szopce królują anioły – symbole Olsztyna.

Spichlerz

Od 2007 r. krajobraz Olsztyna wzbogacił się o przeniesiony z Borowna modrzewiowy Spichlerz.  W wyjątkowej budowli, nagrodzonej przez Generalnego Konserwatora Zabytków, działa stylizowana na karczmę restauracja, serwująca lokalne przysmaki.

Niepowtarzalny krajobraz

Dla ochrony unikatowej przyrody na terenie gminy Olsztyn utworzono w 1953 r. dwa rezerwaty przyrody. Prawdziwą perłą krajobrazu są Sokole Góry (216 ha) – największy na Jurze i jeden z najpiękniejszych polskich rezerwatów. Na jego terenie znajduje się kilkanaście jaskiń, a wśród nich najgłębsza jurajska jaskinia Studnisko o głębokości ok. 75 m. W rezerwacie Zielona Góra (20 ha) warto zobaczyć jaskinię słynącą z wyjątkowych kolumn naciekowych.

Malownicze wzgórza

Gmina Olsztyn słynie z osobliwego krajobrazu wapiennych ostańców wznoszących się nad starymi bukowymi lasami. Należą do nich m.in.: Góry Towarne (pomnik przyrody nieożywionej), Góra Biakło, Lipówki i Góra Zamkowa.

Aktywna rekreacja

Różnorodny krajobraz stwarza doskonałe warunki do uprawiania aktywnej turystyki. Prawie 200 km szlaków można przemierzać pieszo, konno i rowerem. Walory okolicy doceniają miłośnicy nordic walking, wspinaczki skałkowej, speleologii i paralotniarstwa. Olsztyńskie plenery wielokrotnie zagrały w filmach, a każdego roku służą do organizacji kilkudziesięciu imprez o różnym charakterze i zasięgu.