Tomasz Filus, Mateusz Rękas i Arkadiusz Iwański to piloci, którzy okazali się liderami 34. Balonowych Mistrzostw Polski Janów-Olsztyn 2018’ oraz 2. Jurajskich Zawodów  Balonowych, które odbyły się w dniach 19-22 lipca na niebie gmin północnej Jury.

Liderzy stanęli dokładnie na  tych samych stopniach podium w obu kategoriach. Tomasz Filus dodatkowo obronił zdobyty w ubiegłym roku tytuł Mistrza Polski.
W Balonowych Mistrzostwach Polski Juniorów z najlepszymi wynikami loty ukończył Jakub Dziedziak. Na drugim miejscu uplasował się Kacper Borkowski, a miejsce trzecie zajął Denis Dawidziuk.

Nagrody na scenie Jurajskiego Festiwalu Sztuki i Wina w Olsztynie wręczyli zwycięzcom przedstawiciele organizatorów i partnerów wydarzenia: Witold Filus – dyrektor sportowy Mistrzostw, Michał Tomanek – prezes Aeroklubu Śląskiego, Marta Salwierak – radna Sejmiku Województwa Śląskiego oraz wójtowie Gmin Janów i Olsztyn – Joanna Ścigaj i Tomasz Kucharski.

Gminy Janów i Olsztyn oraz tereny gmin ościennych, na które balony zanosił czasem wiatr, odwiedziło trzydzieści ekip balonowych z kraju i zagranicy. Z polskimi pilotami w podniebnych zmaganiach konkurowały także ekipy z Litwy i Rosji. W sumie wraz z sędziami w gościnnym hotelu Kmicic w Złotym Potoku stacjonowało 165 osób.

Pierwsze kolorowe balony „na naszym niebie” pojawiły się w czwartek 19 lipca. Ostatni lot odbył się 22 lipca tuż po godzinie 5.00 rano. Imprezie w Złotym Potoku towarzyszył – Podniebny Festiwal Jazzu Tradycyjnego, natomiast na rynku w Olsztynie Jurajski Festiwal Sztuki i Wina.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Janów, Gmina Olsztyn i Aeroklub Śląski, z komitetetem organizacyjnym w składzie: Monika Kosielak, Ireneusz Bartkowiak,  Paulina Bartkowiak, Mariusz Bugara, Anna Tarczyńska, Natalia Hołowińska i prawa ręka dyrektora sportowego – Marian Mitka.

Patronat honorowy sprawowali: Minister Sportu i Turystyki oraz Marszałek Województwa Śląskiego. Partnerami byli: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, Jurassic Foto Team – organizator warsztatów fotograficznych oraz Krakowski Bank Spółdzielczy, Autoryzowany Dealer Mercedes – Benz  – Grupa Wróbel, Euroglas – Piotr Noga, Cemex, Inżynieria Paweł Jędrysik, AQUILA Tektura Falista, Arcus Drukarki, Auchan Poczesna Galeria Jurajska, Kabex, Callida, Catering Kozak, Sala Bankietowa Jura Park, Spichlerz, Hotel Fajkier, Hotel Galaxy – Jacek Legendziewicz, Hotel Kmicic, Piekarnia Janów-Olsztyn.

Medialnie patronowali: TVP 3 Katowice, Polskie Radio Katowice, Gazeta Wyborcza, Dziennik Zachodni, Gazeta Częstochowska, Naszemiasto.pl, Samoloty.pl.

Wielkie podziękowania należą się Jednostkom OSP z Bystrzanowic, Piasku i Żurawia z komendantem gminnym Piotrem Zatoniem, druhom z Jednostki OSP z Biskupic z prezesem Waldemarem Kondysem oraz wolontariuszom z gminy Olsztyn pod przewodnictwem Dariusza Góreckiego i mieszkańcom Złotego Potoku z sołtysem Jackiem Lampą.

Opiekę medyczną sprawowali ratownicy z ALFAMED. Ochronę fizyczną zapewniała firma STYX, a obsługę informatyczną – KESKE.

Dodatkowo Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz Gminy Janów i Olsztyn zaprosili do udziału w otwartym Konkursie fotograficznym „Balonowa Jura Janów-Olsztyn 2018”. Termin nadsyłania prac to 31 lipca 2018 r. do godz. 12.00. Zwycięzcy Konkursu otrzymają statuetki, dyplomy oraz nagrody pieniężne i nagrodę specjalną Dyrektora ROK Częstochowa. W IV kwartale 2018 r. w siedzibach Współorganizatorów zostaną zorganizowane wystawy prezentujące nadesłane fotografie. Więcej na www.balonowa jura.pl oraz na fb Balonowa Jura.

mk